×
Wyszukaj w serwisie
×

Teatralne powitanie wiosny!

Pierwszy dzień wiosny w tym roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Łosiowie, rozpoczął się iście teatralnie!

Dzieci z grupy teatralnej "Świetliki" przygotowały przedstawienie pt. : "Nocne legendy". Tym sposobem pierwszy raz w Łosiowie, widzowie mogli przeżyć noc w ciągu dnia, podążając wraz z głównymi bohaterami tropem postaci z legend Łosiowa i okolic.

Spotkali na swojej drodze Rycerza bez głowy, śpiewającą Szarą Damę, roztańczone Nimfy z okolicznej studni, Niesforne Krasnale, czy Zachłanną Pannę z płonącym snopkiem, a nawet Wikingów z Lewina Brzeskiego.

W świat legend, magii i sennych marzeń, prowadziły dzieci wróżki śpiewające między innymi o marzeniach i przebaczaniu.

Dzięki spotkaniom w ramach zajęć rozwijających, udało się młodym aktorom poznać i przekazać dalej, piękną historię zawartą w legendach z ich rodzimych miejscowości. Nauka poprzez zabawę przyświecała wszystkim próbom.

Ponadto jednym z głównych założeń, miało być uzmysłowienie młodym artystom jak powstaje spektakl. Od początku do końca uczestniczyły w procesie tworzenia tekstu, kostiumów, scenografii.

Inspiracją dla mnie, jako scenarzysty, stał się zbiór legend Łosiowa i okolic, odnaleziony w Niemczech i przetłumaczony na język polski przez  księdza Grzegorza Kopija. Tematyka, tak bliska mieszkańcom Łosiowa, pozwoliła dzieciom na nowo odkrywać znane postaci, wykreowane w nieco odświeżony sposób, z przymrużeniem oka, na wesoło.

Młodzi aktorzy mieli okazję zaprezentować się nie tylko kolegom ze szkoły, ale całej społeczności Łosiowa oraz najmłodszym dzieciom z łosiowskich przedszkoli. W dwóch kolejnych spektaklach mogliśmy liczyć na pełną salę. Zaszczycili nas swoją obecnością  rodzice, krewni grupy tworzącej Teatr Świetliki, ludzie związani   na codzień z Łosiowem, także goście spoza granic miejscowości ( Klub Literacki Brzeg).

Legendy, dzięki naszym występom na chwilę znów odżyły.  Tak, jak na wiosnę wraca wszystko do życia, tak legendy rozkwitły na nowo.

Wielką przyjemnością było dla mnie napisanie tekstów piosenek, scenariusza i wyreżyserowanie tego przedstawienia. Podziękowania dla  p. Teresy Rączki za pracę nad scenografią, strojami i układem tanecznym nimf, a także dla p. Romana Ufy, za udostępnienie sceny Domu Kultury w Łosiowie.

Być może te działania, pozwolą na ocalenie od zapomnienia historii małych ciałem lecz wielkich tradycjami miejscowości.

 

Tekst: Anna Nowacka

Fot.: Piotr Kasztelan