×
Wyszukaj w serwisie
×

„Środowisko ponad wszystko” czyli Biblioteka pod Ratuszem po raz ósmy.

Biblioteka pod Ratuszem to inicjatywa podjęta przez dyrekcję i pracowników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim osiem lat temu. Również i teraz 8 maja 2019 r. nasza Biblioteka zagościła w centralnym miejscu miasta. To właściwe miejsce, aby uczcić Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada dokładnie w tym dniu.  

Ta ważna impreza kulturalna w lokalnym środowisku zyskała już swoją tradycyjną oprawę. Chociaż głównym jej celem jest promocja biblioteki i  czytelnictwa, to za każdym razem pracownicy korzystają z okazji by pokazać cząstkę swojej pracy z szerokiego spektrum działalności. Tegoroczne świętowanie przebiegało pod hasłem „Środowisko ponad wszystko”, a więc szczególnie ważnej sprawy jaką jest edukacja w kierunku ochrony naturalnego środowiska człowieka.

Pierwszymi gośćmi, którzy przybyli z życzeniami byli Zastępca Burmistrza Lewina Brzeskiego Pan Dariusz Struski, Skarbnik Gminy Pani Urszula Smolińska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Robert Laszuk oraz liczni pracownicy Urzędu Miasta. Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy, dzieci z lewińskich przedszkoli, przybywali z opiekunkami na plac przed ratuszem w podzielonych 6 grupach. Przedszkolaki wysłuchały pouczających wierszy o tematyce ekologicznej odczytanych przez przedstawicieli władz, po czym uczestniczyły w zabawie edukacyjnej, podczas której zdobyły praktyczne umiejętności  w prawidłowym segregowaniu śmieci, dowiedziały się co to jest „recykling”  i co można  uzyskać w  procesie ponownego wykorzystania odpadów.

W dalszej części dnia Bibliotekę pod Ratuszem odwiedzili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Lewina Brzeskiego. Przybyli z prezentem, życzeniami i spontanicznie wykonanym występem. Wszystkim bardzo się podobały wokalno-taneczne popisy odważnych artystów, które nagrodzone zostały brawami. Następnie cała grupa skupiła się na odgadywaniu zagadek związanych z segregacją śmieci. Clou tego spotkania były zajęcia praktyczne z ogrodnictwa.  Każdy uczestnik  posadził co najmniej jedną, wybraną przez siebie roślinkę (kwiaty, warzywa, krzewinki) do pojemniczka po zużytych produktach. Było wiele komentarzy i nieskrywanej radości z wykonanej osobiście pracy. Recykling daje wiele możliwości. Wraz z podziękowaniami bibliotekarze otrzymali obietnicę, że posadzone roślinki będą starannie pielęgnowane.

Kolejną grupą odwiedzających były dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej. Duża grupa została sprawnie podzielona na cztery mniejsze, które rozegrały między sobą turniej na „Eko – bohatera” składający się z kilku konkurencji: rozwiązywanie trudnych rebusów, stworzenie jak najdłuższego węża z rolek po papierze toaletowym. Najwięcej jednak emocji dostarczyło zbudowanie „Eko - robota”, nadanie mu imienia i zaprezentowanie przed jury.

Słoneczne i zarazem wietrzne popołudnie dostarczało rozrywki mniejszym i większym grupom  jeszcze do godz. 17.00. Dzieci bawiły się w gry  planszowe,  rozgrywały konkurencje sprawnościowe, dorośli kupowali książki na kiermaszu za symboliczną złotówkę lub po prostu rozmawiali. Miło jest  wspólnie  świętować pośród majowo ożywionej przyrody, codziennego gwaru miasta. Pobyć w otoczeniu miłośników książek i wiernych przyjaciół biblioteki.

 

„Biblioteka pod Ratuszem” nie odbyłaby się bez pomocy i zaangażowania przyjaciół biblioteki, którym pragniemy w tym miejscu podziękować.
Składamy serdeczne podziękowania:

Panu Arturowi Kotarze
BURMISTRZOWI Lewina Brzeskiego
za pomoc w organizacji „BIBLIOTEKI POD RATUSZEM”,

 

Panu Dariuszowi Struskiemu - ZASTĘPCY BURMISTRZA,
Panu Robertowi Laszukowi - WICEPRZEWODNICZĄCEMU RADY MIEJSKIEJ,
Pani Urszuli Smolińskiej - SKARBNIKOWI GMINY,
Pani Joannie Mokrzan - KIEROWNIKOWI
Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska,
Pani Wioletcie Kruk-Jaromin - KIEROWNIKOWI WYDZIAŁU ROLNICTWA I GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI,

Pani Ewie Bruchal - ZASTĘPCY KIEROWNIKA URZĘDU STANU CYWILNEGO,
Pani Alicji Brychcy - INSPEKTOROWI OŚWIATY I SPRAW SPOŁECZNYCH
za aktywny udział w spotkaniu z przedszkolakami,

Panu Tadeuszowi Tadli – DYREKTOROWI Domu Kultury w Lewinie Brzeskim
oraz Panu Andrzejowi Iżewskiemu
za pomoc w organizacji „BIBLIOTEKI POD RATUSZEM”,

 

Państwu Krystynie i Andrzejowi Dziubczyńskim

za przekazanie sadzonek roślin na zajęcia praktyczne,

a także przedszkolakom, uczniom, nauczycielom, opiekunom,
oraz wszystkim mieszkańcom gminy Lewin Brzeski,
którzy odwiedzili w tym dniu „Bibliotekę pod Ratuszem”.

 

 

 

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl