×
Wyszukaj w serwisie
×

Wakacje 2019 w Gminie Lewin Brzeski

Zbliża się okres długo oczekiwany przez nasze dzieci i naszą młodzież, okres wakacji 2019. Oby przebiegły dla wszystkich naszych pociech przede wszystkim bezpiecznie i atrakcyjnie. Wakacje zawsze kojarzą się z wypoczynkiem nad wodą, bo przecież w kalendarzu to okres najcieplejszy a woda w ciepłe, upalne dni jest największą atrakcją nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla ludzi dorosłych i starszych. I tu z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że Gmina Lewin Brzeski zapewnia taki atrakcyjny i bezpieczny wypoczynek nad wodą.  Od dnia 22 czerwca do dnia 1 września 2019 roku na zbiorniku wodnym przy ul. Nysańskiej w Lewinie Brzeskim gmina uruchomia kąpielisko. Na kąpielisku zatrudnieni będą ratownicy Odrzańskiego Ratownictwa Specjalistycznego z siedzibą w Opolu, którzy w godzinach od 11.00 do 19.00 będą pełnili dyżury. Przy plaży można będzie skorzystać  z boiska do gry w piłkę siatkową i z placu zabaw dla najmłodszych. Nieopodal plaży znajduje się też Skatepark i zestaw urządzeń do ćwiczeń.  Korzystanie z kąpieli jest całkowicie bezpłatne.  Będzie można wypożyczać sprzęt pływający – kajaki i rowery wodne. Warto jednak przy tym podkreślić, że kąpielisko przy ul. Nysańskiej w Lewinie Brzeskim jest jedynym miejscem w gminie, gdzie kąpiel jest dozwolona. Na pozostałych zbiornikach wodnych kąpiel jest niebezpieczna i zakazana.

Jak co roku zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży z terenu całej gminy (tzn. obwodów szkolnych Lewin Brzeski, Łosiów i Skorogoszcz) przygotowuje Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim. Świetlica organizuje trzy jednotygodniowe turnusy: od 24 do 28 czerwca  2019r., od 01 do 05 lipca 2019r. oraz 08 do 12 lipca 2019r. Każde dziecko może uczestniczyć tylko w jednym tygodniowym turnusie. Łącznie z wakacji w Świetlicy skorzysta sto dwadzieścia osób (dzieci i młodzież). Tegoroczne zajęcia wakacyjne organizowane są pod hasłem „Słoneczne wakacje ze Świetlicą”, dlatego obowiązkowo będzie piękna pogoda, a dzieci ten czas spędzą aktywnie i  twórczo. Część zajęć organizowana będzie w Lewinie Brzeskim, w planach są też przewidziane dla każdego turnusu trzy wycieczki edukacyjno-krajoznawcze. Na pierwszej wycieczce uczestnicy zwiedzą zamek Grodno oraz wejdą na Wielką Sowę, gdzie czekało będzie na nich ognisko. Na drugą wycieczkę pojadą do Złotego Stoku, będą zwiedzać Kopalnię Złota oraz Średniowieczną Osadę Górniczą. Trzecia wycieczka to wyjazd do kina. Obecnie trwają jeszcze zapisy na III turnus, tak więc zainteresowani udziałem w tak atrakcyjnych zajęciach muszą się spieszyć.

Ciekawe propozycje aktywnego spędzania wakacji przygotował Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim. Są wśród nich takie imprezy jak Rodzinny piknik na plaży, Wakacyjne śpiewanie, Warsztaty plastyczne czy Wakacyjny dzień bajkowy. Oferta Domu kultury skierowana jest nie tylko do dzieci ale również do ich rodziców czy dziadków. Wiele zajęć ma też charakter edukacyjny – Piesza wycieczka po naszym mieście, Wycieczka rowerowa do gospodarstwa agroturystycznego w Ptakowicach czy spotkania i rozmowy z ciekawymi ludźmi. W okresie wakacji pod pieczą pracowników Domu Kultury będzie można uczyć się gry na gitarze, poznawać budowę instrumentów muzycznych, uczyć się technik malowania  i odkrywać swoje talenty. Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z Domem Kultury, gdzie sukcesywnie będzie podawana informacja o planowanych najbliższych zajęciach.

Również Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim oraz jej Filie przygotowują szeroki wachlarz ciekawych zajęć wakacyjnych. Szczegółowe informacje w załączeniu – WAKACJE 2019 Z BIBLIOTEKĄ.

DOCWAKACJE 2019 Z BIBLIOTEKĄ.doc


Wakacyjne działania Domu Kultury, Biblioteki i Świetlicy Terapeutycznej wspiera finansowo Rada Samorządu Miasta Lewin Brzeski, która w sprawie wypoczynku letniego zorganizowała w dniu 17 czerwca spotkanie z Burmistrzem Panem Arturem Kotarą i naszymi jednostkami aktywnie uczestniczącymi w organizacji wypoczynku.

Warto też wspomnieć, że Gmina nasza otrzymała 19 kart kolonijnych na wypoczynek organizowany przez Kuratora Oświaty – 12 kart trafiło do uczniów szkoły w Lewinie Brzeskim, 4 karty do uczniów szkoły w Łosiowie i 3 karty do uczniów szkoły w Skorogoszczy. Na kolonię wytypowane przez szkoły dzieci pojadą do Ośrodka wypoczynkowego „Czerwony Kozioł” w Głuchołazach.

Gmina dofinansowuje także wyjazd na jednodniowy wypoczynek pn. Piknik na Florydzie. W tym roku wspieramy Sołectwo Chróścina i sołectwo Łosiów. Główną areną akcji jest 1. Brzeski Pułk Saperów, gdzie na gości czekają m.in.: pokazy psów ratowniczych i policyjnych, konkursy na torze przeszkód, strzelanie do tarczy, rzuty granatem i pokazy wojskowych robotów. Tu też każdy musi obowiązkowo spróbować wojskowej grochówki. Dzieci, które od wtorku do czwartku przyjeżdżają tu autobusami ze wszystkich zakątków województwa, oglądają też film w kinie, zwiedzają Muzeum Piastów Śląskich i pływają w brzeskim Aquaparku. Organizatorzy dokładną liczbę uczestników będą znali dopiero po podliczeniu list, ale już dziś można szacować, że w trwającej do jutra akcji weźmie udział ponad 2300 osób. Piknik organizuje Opolskie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne "Teraz Wieś" przy współudziale Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Do akcji włączają się także 1. Brzeski Pułk Saperów, Klub Wojskowy w Brzegu, komendy Policji i Straży Pożarnej w Brzegu, Muzeum Piastów Śląskich, MOSiR w Brzegu, Urzędu Miasta Brzeg, Urzędu Miasta i Gminy w Lewinie Brzeskim oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu.