×
Wyszukaj w serwisie
×

SŁONECZNE WAKACJE ZE ŚWIETLICĄ

Jak co roku Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim zorganizowała dla wszystkich chętnych dzieci z naszej gminy trzy tygodniowe turnusy wakacyjne pod hasłem „Słoneczne wakacje ze Świetlicą”. W sumie z zajęć skorzystało blisko 110 dzieci. Koszt turnusu wynosił 85 zł – tyle musieli wpłacić rodzice, resztę kosztów poniosła gmina Lewin Brzeski.

Czy było słonecznie? Oczywiście!!! Pogoda nas rozpieszczała, zwłaszcza w pierwszym i drugim tygodniu. Natomiast w te bardziej pochmurne dni nie brakowało słońca, energii, chęci i kreatywności w nas samych, a to przecież jest najważniejsze. Słoneczne oznacza bowiem radosne, przyjemne, pełne przygód i pozytywnych wrażeń. I takie na pewno były wakacje ze Świetlicą!!!

Nasz program obfitował w wiele atrakcyjnych, ciekawych i oczywiście słonecznych zajęć. Poniedziałki spędziliśmy na miejscu, bawiąc się, spacerując,  biorąc udział w zajęciach sportowych oraz plastyczno – manualnych, podczas których dzieci wykonywały rozmaite prace z papieru, drewna oraz ceramiki.

Wtorki były wspaniałe, ale też wyczerpujące. Najpierw zwiedzaliśmy Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, a później wchodziliśmy na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę. Na szczycie czekały nas nie tylko cudowne widoki, ale i ognisko. Pieczone kiełbaski dały nam siłę na drogę powrotną. Oj działo się, działo w te wtorki! Na zamku poznaliśmy wiele historii (między innymi te dotyczące średniowiecznych tortur), ale i legend, które jak wiadomo mają w sobie ziarnko prawdy;)

Pełne emocji były też czwartki, kiedy to pojechaliśmy do Złotego Stoku. Najpierw odwiedziliśmy Średniowieczną Osadę Górniczą, w której poznaliśmy średniowieczne maszyny i narzędzia pracy. Na końcu osady czekał na nas labirynt strachu, z którego wychodziło się prosto do chaty kata. Prawdę mówiąc, może lepiej było już zgubić się w tym labiryncie, niż znaleźć drogę wyjścia J Wszyscy jednak wyszli ostatecznie cali i zdrowi, bo kat ofiarował im wolność. Potem zapuściliśmy się w kopalniane korytarze, gdzie usłyszeliśmy mnóstwo ciekawych historii o Złotym Stoku, górnikach tam pracujących, złocie, gorączce, duchach, alchemiku Hansie Scharffenbergu i arszeniku. Nie wszyscy przecież wiedzą, że od przyjazdu Scharffenberga Złoty Stok na ponad 100 lat stał się głównym światowym dostawcą arszeniku. Z głowami pełnymi wiedzy wyjechaliśmy na powierzchnię kopalnianym pendolino. Po drodze odwiedziliśmy też jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”, gdzie każdy z nas mógł wypowiedzieć (oczywiście po cichu) swoje marzenie. Teraz trzeba tylko cierpliwie poczekać aż się spełni.

A w środę wybraliśmy się na… mikrowyprawę.

 „Bo przygoda jest wszędzie. W górach, na morzu i w mieście. Da się ją przeżyć po pracy, przed pracą albo w nocy. Nie trzeba być ani atletą, ani ryzykantem. Wystarczy rzut beretem od domu i kilka wolnych godzin.”

I my – mając wolnych kilka godzin, zwiedziliśmy nasze miasteczko. Poznaliśmy wiele ciekawych historii, odwiedziliśmy miejsca warte zobaczenia, odkryliśmy kilka tajemnic, rozwiązaliśmy parę zadań i zaprzyjaźniliśmy się z jednym z mieszkańców Lewina – nieżyjącym już Hermannem Thalerem, który tak wiele zrobił dla naszej miejscowości.

W piątek pojechaliśmy do kina na bajkę „Sekretne życie zwierzaków domowych 2” i we wspaniałych nastrojach zakończyliśmy każdy z turnusów.

Trzy turnusy wypełnione wspólną zabawą, słońcem i uśmiechem minęły, jak jeden dzień.

Serdeczne podziękowania za pomoc w ich organizacji pragniemy złożyć:

- Panu Zdzisławowi Biernackiemu, Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim za udostępnienie nam małej sali gimnastycznej;

-  Pani Irenie Kwiatkowskiej, nauczycielowi historii, za umożliwienie nam obejrzenia od środka kościoła pod wezwaniem Piotra i Pawła w Lewinie Brzeskim i ciekawe opowieści na temat jego historii;

- Panu Krzysztofowi Tuleja, leśniczemu z Nadleśnictwa Świdnica za zorganizowanie nam ogniska (w każdy wtorek) na Wielkiej Sowie;

- Panu aspirantowi Pawłowi Rosińskiemu – Kierownikowi Rewiru Dzielnicowych w Lewinie Brzeskim, Panu aspirantowi Sławomirowi Derlatka z Komisariatu Policji w Lewinie Brzeskim, Pani młodszej aspirant Magdalenie Bieleckiej oraz aspirantowi sztabowemu Michałowi Scąber z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu za przeprowadzenie z dziećmi pogadanki na temat bezpiecznych wakacji;

- Pani Karinie Kucharskiej oraz Pani Katarzynie Gawlak – pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Brzegu za działania edukacyjne dotyczące bezpiecznych wakacji;

- wszystkim wolontariuszom, którzy razem z nami dobrze się bawili, przy okazji pomagając w przeprowadzeniu półkolonii.

Teraz w Świetlicy czekają nas inne obowiązki – porządki wakacyjne i przygotowania do nowego roku szkolnego.

 Zapraszamy do nas wszystkie chętne dzieci tuż po wakacjach!!!

Wszelkie informacje, a także zdjęcia (również z półkolonii) znajdziecie na naszym profilu Facebook – wystarczy wpisać Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim. Zdjęcia z półkolonii pogrupowane są turnusami w osobnych katalogach. Jest ich dużo!

 Bronisława Nazarko