×
Wyszukaj w serwisie
×

Europejskie Dni Dziedzictwa - Skorogoszcz 2019

W niedzielne popołudnie 15 września 2019r. w Skorogoszczy, podobnie jak w całej Polsce i Europie, odbyło się cykliczne już wydarzenie: 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) pod hasłem „Polski splot”. Chodzi o ukazanie dorobku długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków. To oni w trudnych czasach zaborów, nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, a niejednokrotnie własnego życia.

Celem skorogoskiego EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. 

Dziedzictwo można interpretować, jako istotną część życia i działalności każdego człowieka, jako spadek pozostawiony dla potomnych, który  jest niezmiernie ważnym elementem kultury i powinien być stale pielęgnowany. Dorobek naszych przodków jest podstawą naszego współczesnego życia.

W obchodach EDD w Skorogoszczy uczestniczył włodarz Gminy Lewin Brzeski Pan Artur Kotara, który docenia inicjatywę popularyzowania naszego dziedzictwa. Organizatorzy dostrzegają konkretne działania Gminy Lewin Brzeski na polu dbałości o dziedzictwo minionych wieków, jak m.in. rewitalizacja zabytkowego parku, rynku, czy w ostatnim czasie starej powozowni i stajni koni wyjazdowych na potrzeby miejscowej szkoły. Obecni byli również Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Waldemar Włodek, Radny Pan Robert Laszuk i Pan Władysław Górka.

Impreza koordynowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, wspierana przez Stowarzyszenie Brzesko-Oławska Wieś Historyczna. Organizatorzy imprezy: Towarzystwo Rozwoju Lokalnego "Zielony Most” w Skorogoszczy, Gmina Lewin Brzeski, Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim oraz filia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Skorogoszczy, przygotowali w to niedzielne popołudnie wiele atrakcji, w tym: wystawę pn. ”Sto lat mody polskiej” na 100-lecie Niepodległości, uczestnicy imprezy mieli możliwość zwiedzić kościół parafialny pw. Św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy.

Dzieci i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy zaprezentowały występy artystyczne i podsumowały wspólny projekt, który był realizowany od lutego 2019 r. wraz z TRL "Zielony Most” w Skorogoszczy. Projekt polegał na przeprowadzeniu kilkudziesięciu spotkań, rozmów, wspomnień z najstarszymi mieszkańcami parafii. Zwieńczeniem tej kilkumiesięcznej pracy zarówno uczniów, nauczycieli, seniorów jak i ich rodzin, było wydanie publikacji pt. „Historia w postaciach zapisana, wspomnienia skorogoskich parafian”.  Podczas EDD miała miejsce promocja tej książki, wzbudzając duże emocje wśród mieszkańców i zaproszonych gości. PDFKsiążka.pdf (15,23MB)                                                                                                                                    

Tradycyjnie odbyła się rekonstrukcja historyczna, podczas której grupa rekonstruktorów przeprowadziła inscenizację plenerową, potyczki żołnierzy polskiego podziemia z oddziałem sowieckiego NKWD. Rekonstruktorzy w historycznych mundurach z epoki, wyposażeni w broń,  przeprowadzili działania wojenne. Pokaz był opatrzony wprowadzeniem w tło historyczne przez narratora i komentowany z objaśnianiem zasad taktyki i prowadzenia działań militarnych.

W godzinach wieczornych mieszkańcy i goście bawili się na wspólnej zabawie tanecznej.

Dariusz Zięba

TRL „Zielony Most” w Skorogoszczy