×
Wyszukaj w serwisie
×

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która w swoim założeniu ma przybliżyć Polakom skarby literatury polskiej oraz wpłynąć na popularyzację czytelnictwa. W tym roku Para Prezydencka, na ósme z kolei czytanie zaproponowała 8 nowel z kanonu literatury polskiej. W liście do Polaków Prezydent Andrzej Duda nadmienił:

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem[...] Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie    zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów  –  doniosłe.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim już szósty raz przyłączyła się do akcji i 7 września zorganizowała Narodowe Czytanie, tym razem w pięknej sali kominkowej lewińskiego pałacu, w którym mieści się szkoła podstawowa.

Narodowe Czytanie 2019 rozpoczął Burmistrz Pan Artur Kotara, wybrane przez siebie nowele czytali m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Waldemar Włodek i Wiceprzewodniczący Pan Robert Laszuk. Swoją obecnością Narodowe Czytanie wsparli również dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół, przedstawiciele instytucji oraz mieszkańcy naszej gminy.

Akcji towarzyszyła wystawa poświęcona mistrzom polskiej  nowelistyki oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Dyrekcji i Pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie Narodowego Czytania 2019.

 

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl