×
Wyszukaj w serwisie
×

Europejski Dzień Języków z Instytutem Goethego w PSP w Lewinie Brzeskim

Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się wśród 100 szkół w całej Polsce, które miały możliwość przeprowadzenia lekcji internetowej Skype w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków.

Piątek, 6 września 2019 r. – punktualnie o godz. 20:00 rozpoczyna się rejestracja online na lekcje Skype w ramach Europejskiego Dnia Języków. Z racji bardzo  dużego zainteresowania, kolejno pojawiają się komunikaty o przeciążeniu serwera. Jednak nie można się poddawać, należy postępować zgodnie z zaleceniem organizatora, cierpliwie odświeżać stronę i finalnie dokonać rejestracji – ostatnie wolne miejsca, język niemiecki – poziom A1 – temat? „Das Möbel“ –  „Meble”; Klik ! – Pojawia się potwierdzenie o dokonaniu rezerwacji ! Udało się, wielka radość i pierwsza myśl: „Uczniowie się ucieszą” !

Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września – jego idea służy  promocji nauki języków obcych oraz bogactwa kulturalnego Europy. Aby umożliwić udział w Europejskim Dniu Języków uczniom z całej Polski, od kilku lat organizowane są lekcje języków obcych za pośrednictwem Skype’a.  Pieczę nad nimi mają Instytuty Kultury oraz Ambasady działające w ramach Stowarzyszenia Narodowych Instytucji Kultury Unii Europejskiej (EUNIC) w Warszawie, we współpracy z Komisją Europejską.

Warunkiem udziału w lekcji jest dostęp do odpowiedniej infrastruktury informatycznej. To nie stanowiło dla nas żadnego problemu. W piątek, 27 września uczniowie klasy 8a pod opieką pani Ewy Tabian-Kani wzięli udział w nietypowej lekcji języka niemieckiego. Pani Małgorzata Konopacka, lektor języka niemieckiego z Instytutu Goethego w Warszawie, w bardzo ciekawy sposób poprowadziła zajęcia online live z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie rozwiązywali zadania przy komputerze i za pomocą telefonów. Uczestnikom towarzyszyło wiele emocji. Z wielkim zaangażowaniem i starannością pokonywali kolejne etapy gier edukacyjnych w aplikacji learningapps.org i kahoot.it. Dodatkową atrakcją był film, na podstawie którego fabuły ostatecznie rozegrał się ekscytujący pojedynek. Uczniowie musieli zapamiętać jak najwięcej szczegółów z Clipu „Bruno” – Beste Freunde i w odpowiednim czasie udzielić właściwej odpowiedzi. Najwyższe wyniki osiągnęli: Hubert Biernacki, Kamil Herman i Marcin Semenowicz.
Tegoroczne hasło Europejskiego Dnia Języków brzmi: Z językami zajdziesz dalej – my poczyniliśmy już pierwsze kroki !

Dziękujemy Instytutowi Goethego za możliwość uczestniczenia w tej innowacyjnej, interaktywnej formie nauki języka niemieckiego.

Ewa Tabian-Kania