×
Wyszukaj w serwisie
×

Akcja MEN :"Szkoła pamięta"

Chciałoby się dodać: "na co dzień, nie od święta", bowiem co roku w ostatnie październikowe dni uczniowie lewińskiej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzają miejscowy cmentarz, aby uczcić pamięć o tych, którzy odeszli do wieczności.

Także w tym roku uczniowie porządkowali opuszczone groby z opadłych liści, zapalali na nich znicze zgromadzone podczas zorganizowanej w szkole zbiórki. Pamiętali także o grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy uczyli ich rodziców bądź dziadków.

W roku 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczniowie szczególnie pamiętali o tych, którzy zapisali się na kartach naszej lokalnej historii - bohatersko broniąc granic naszej ojczyzny bądź jej niepodległości.

Zarówno uczniowie młodszych jak i starszych klas odwiedzili groby żołnierzy Wojska Polskiego  spoczywających na naszym cmentarzu:

szeregowego Jana Żurka, porucznika Romana Nowakowskiego i porucznika Alberta Siedleckiego.

Uczniowie klasy Va uporządkowali grób i zapalili znicze Mikołajowi Jelonkowi , żołnierzowi II wojny światowej spoczywającemu na cmentarzu w Kantorowicach.

Uczniowie klasy VII zapalili znicze na placu kościelnym pod tablicą ku czci żołnierzy i działaczy Podziemia Niepodległościowego: podpułkownika Alojzego Józekowskiego, ps."Sadyba"- urodzonego w Lewinie Brzeskim i porucznika Kazimierza Niepli, ps."Kawka"- zmarłego mieszkańca Lewina. Grób tego "Cichociemnego" uczniowie odnaleźli na lewińskim cmentarzu, porządkując go i zapalając znicze.

Nie sposób nie wspomnieć także o dzieciach, które zginęły śmiercią tragiczną w wyniku wybuchu bomby z okresu II wojny światowej. Pod ich odnowionym pomnikiem również uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Jest to od lat szczególne miejsce dla uczniów naszej szkoły skłaniające ich do zadumy i refleksji, a także do zadawania wielu pytań .

Na godzinach wychowawczych nauczyciele przybliżali więc dzieciom wydarzenia z życia i dokonania naszych lokalnych bohaterów, aby pamiętały i potrafiły kiedyś w przyszłości przekazać tą wiedzę następnym pokoleniom.

 JT