×
Wyszukaj w serwisie
×

"Cztery dni dla Niepodległej w barwach biało-czerwonych”

W tym roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Łosiowie świętowała odzyskanie przez Polskę niepodległości od 8 do 11 listopada. Aby uczcić 101 rocznicę powrotu Polski na mapę świata, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielu formach uczczenia tak ważnego dla wszystkich Polaków wydarzenia.

W trakcie obchodów Dnia Niepodległości, nie mogło zabraknąć akcentu artystycznego. W tym roku montaż słowno – muzyczny „Miejcie nadzieję”, przygotowali uczniowie klasy Va wraz z wychowawcą – Anną Nowacką oraz nauczycielem wspomagającym – Teresą Rączką.

Młodzi artyści przedstawili na scenie Domu Kultury w Łosiowie, swoją interpretację wydarzeń sprzed stu jeden lat.  Klasa Va wystąpiła dwukrotnie – 8 listopada dla całej społeczności szkolnej, zaś  11 listopada dla mieszkańców Łosiowa. W programie znalazły się wiersze A. Asnyka,  J. Relidzyńskiego, M. Konopnickiej oraz E. Słońskiego. Polska przedstawiona, jako młoda, przybrana w wianek dziewczyna, pełna radości i nadziei, została przez zaborców osadzona w celi, ubrana w czerń. Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane. Wolna, ukoronowana Polska,   mówi w końcowej scenie, że: „Dziś mamy szczęście żyć w wolnej, niepodległej Polsce”. W finale wybrzmiała piosenka „Tango na orkiestrę i jeszcze jeden głos”.

Uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego, w dniu 8 listopada o godzinie 11.11, stanęli „ramię w ramię” z uczniami wielu polskich szkół, by uroczyście odśpiewać czterozwrotkowy Hymn Polski.

Tym samym nasza społeczność wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”, do której w tym roku zaprosił Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży. To kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał w hali sportowej głośno, dumnie i uroczyście.

Kolejnym punktem  obchodów był zorganizowany dla wszystkich uczniów Bieg Niepodległości. Na starcie stanęło ponad 150 zawodników którzy, w zależności od wieku, przebiegli dystans 300 bądź 600 metrów. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi puchary, dyplomy oraz nagrody.

Po zakończeniu biegu na zawodników czekał posiłek regeneracyjny – pyszna kiełbaska – przygotowana przez panie ze stołówki szkolnej kierowanej przez p. Alicję Moor. Bardzo dziękujemy za tak smaczną niespodziankę.

Finaliści biegów wzięli udział w uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada w Domu Kultury w Łosiowie. Tam, w podniosłej atmosferze, odebrali swoje nagrody. W tym miejscu należy podziękować sponsorom, a byli to: Burmistrz Lewina Brzeskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa w Łosiowie, Rada Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej w Łosiowie,  Rada Sołecka Łosiowa, Restauracja „Relax” w Brzegu.

Wyniki:

Klasy I – II dziewczęta

1. Martyna Kamińska

2. Sara Styran

3. Zuzanna Sygit

Klasy I – II chłopcy

1. Mikołaj Rusnak

2. Antoni Moroziński

3. Szymon Chruszczewski

Klasy III – IV dziewczęta

1. Ewa Chłopek

2. Wiktoria Rydlakowska

3. Zofia Terlecka

Klasy III – IV chłopcy

1. Karol Niżnik

2. Jan Kociołek

3. Maciej Strona

Klasy V – VI dziewczęta

1. Karolina Kamińska

2. Anita Antoszczyn

3. Emilia Mazur

Klasy V – VI chłopcy

1. Maciej Marciniak

2. Tomasz Płuciennik

3. Kacper Dudek

Klasy VII – VIII dziewczęta

1. Roksana Styran

2. Emilia Kasztelan

3. Gabriela Rusnak

Klasy VII – VIII chłopcy

1. Konrad Szałach

2. Przemysław Kasiuba

3. Michał Jabłoński

Dodatkowo w dniu 10 listopada 2019 r. na boisku sportowym o godz.13:00 odbył się mecz kończący sezon piłkarski w klasie B. Ostatni mecz rozegrała drużyna ,,Pogoni Łosiów’’ z Krasną Górą. Gospodarze pokonali drużynę Krasnej Góry 3:1. Gratulujemy sukcesu.

Uwieńczeniem rocznicy odzyskania niepodległości była uroczysta msza święta w kościele w Łosiowie p.w. Świętego Jana Chrzciciela 11 listopada o godzinie 10.00, którą rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego. Naszą szkołę reprezentował dyrektor Stanisław Kowalczyk, grono pedagogiczne oraz uczniowie. Nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego szkoły. Chór szkolny pod kierownictwem pani Teresy Gabruk podkreślił doniosłość uroczystości swoim występem.

W finale mieszkańcy Łosiowa świętowali 101 rocznicę odzyskania niepodległości w Domu Kultury w Łosiowie od godziny 15.00. Uroczystości rozpoczął występ przedszkolaków. Nie mogło zabraknąć lokalnej grupy wokalnej „Łosiowianie” z wiązanką pieśni patriotycznych. Wiele wzruszenia wniósł również występ laureatów IV Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej klas I-III, którego pomysłodawcą jest pani Teresa Gabruk. Ponownie, tym razem dla społeczności łosiowa, uczniowie klasy Va zaprezentowali montaż słowno – muzyczny „Miejcie nadzieję”. Całość poprowadzili Anna Nowacka i Dariusz Leszczynowicz. Z pewnością Łosiów mienił się w tych dniach w barwach biało-czerwonych.

Tekst: Beata Hargot, Anna Nowacka, Piotr Barszcz.

Zdjęcia: Teresa Rączka, Piotr Kasztelan.