×
Wyszukaj w serwisie
×

„Radujmy się – Polska wolna! Rocznica 11 listopada 1918 roku” w PSP im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim

W całym kraju obchodzono kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym roku jubileusz 100-lecia przyniósł ze sobą wielką rozmaitość sposobów świętowania; od uroczystych koncertów, spektakli, pokazów, defilad, po rodzinne pikniki pełne radości i poczucia wspólnoty narodowej. Tak było i teraz. W PSP w Lewinie Brzeskim apel poświęcony Świętu Niepodległości odbył się 8 listopada, na lekcji trzeciej w obecności Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i Uczniów.

Jak każe tradycja – pierwsza część spotkania miała charakter oficjalny, stąd sztandar szkoły, poczet sztandarowy, werble, podniosła atmosfera. Uczniowie ubrani byli w odświętne stroje, wszyscy mieli biało-czerwone kotyliony, chorągiewki, kokardy w barwach narodowych. Zaśpiewano wspólnie Mazurek Dąbrowskiego, włączając się tym samym do akcji Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży „Szkoła do hymnu”. Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyło ponad 5 milionów uczniów z 24 tysięcy placówek.

Uroczystość prowadzili przedstawiciele Samorządu Szkolnego, którzy poprosili o zabranie głosu Pana Dyrektora Zdzisława Biernackiego. Usłyszeliśmy krótki wykład na temat genezy święta i radości z jego obchodzenia. Odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu historycznego dotyczącego Święta 11 Listopada. Test składał się z sześciu pytań, na rozwiązanie było tylko 90 sekund. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VI, VII i VIII. Łącznie udział wzięło 230 osób, wśród których znalazło się pięć z wynikiem maksymalnej ilości punktów. Oto zwycięzcy: Magdalena Prędka, Krystyna Garus, Oliwier Klecha, Daniel Tomczyk i Szymon Żuk. Ciekawostką jest to, że pomysłodawcą konkursu był przewodniczący szkoły, Mateusz Rosiński.

Potem wyprowadzono sztandar i rozpoczęła się druga część apelu, czyli program artystyczny.

Całość została pomyślana jako program telewizji szkolnej „Copernicus”, w którym zaprezentowano  tzw. rys historyczny objaśniający najważniejsze fakty dotyczące odzyskania przez Polskę  wolności po 123 latach zaborów. Uczennice klasy 5 a zaprezentowały utwory poetyckie związane ze świętem, były „relacje z ulic Lewina Brzeskiego”, chór szkolny pod opieką Pana Przemysława Ślęzaka wykonał pięknie piosenki patriotyczne, w tym razem z zebranymi „Rotę”. A  prawdziwą perełką programu był występ duetu: ks. Piotr Nowicki, skrzypce i Pan Przemysław Ślęzak, pianino. Bravo, bravo, bravissimo!

Było uroczyście, patriotycznie, artystycznie, wzruszająco. Uczniowie na widowni obejrzeli program w skupieniu, z dużą kulturą i zainteresowaniem. Najmłodsi uroczo reagowali na piosenki, machając chorągiewkami. Wówczas widownia przybierała migotliwe biało-czerwone barwy.

Obrazu dopełniały, będąc integralną częścią programu, dekoracje. Na pozór skąpe, oszczędne w formie a przez to niezwykle widoczne i czytelne. Były tam: daty rozbiorów Rzeczypospolitej, cezura czasowa I wojny światowej, mapa Polski w dobie zaborów, plansza ze słowami Mazurka Dąbrowskiego.

Dzisiejszy patriotyzm ma zupełnie inny wymiar niż w czasach niewoli, zaborów, germanizacji, rusyfikacji i ucisku. A jednak powinien być obecny w naszym codziennym życiu. Niechże to będzie szacunek dla ojczyzny i symboli narodowych, dbałość o czystość i kulturę języka polskiego, znajomość historii i kultury polskiej jako dziedzictwa minionych pokoleń. Duma z bycia Polakiem.

Trzeba nam o tę naszą wolność dbać, troszczyć się o jej dobrostan, doceniać:  „Kochać i rozumieć, wolności oddać nie umieć”.

Uroczystość przygotowali:

Jolanta Łuczyńska, ks. Piotr Nowicki, Ewa Sierakowska, Przemysław Ślęzak, Ewa Tabian-Kania oraz Dominika Włoszek