×
Wyszukaj w serwisie
×

„Pisanie piórem doskonali charakter, uczy cierpliwości i staranności” - rozstrzygniecie VII Gminnego Konkursu Pięknego Pisania Piórem

18 grudnia 2019 r. w pałacu w Lewinie Brzeskim spotkali się po raz siódmy miłośnicy pisania piórem i sztuki kaligrafii. To uczniowie szkół z całej naszej gminy, Lewina, Łosiowa i Skorogoszczy, którzy napisali prace konkursowe, zdobyli nagrody i wyróżnienia. Towarzyszyli im nauczyciele, rodzice, dyrekcja szkoły podstawowej oraz pan Dariusz Struski, wiceburmistrz Lewina Brzeskiego.

Spotkanie miało uroczysty charakter, gdyż okazja nie byle jaka. W dobie komputerów, nowoczesnych technologii, łatwiejszych środków komunikacji, sięgnięcie po pióro i napisanie pracy konkursowej, estetycznie, bez błędów, poprawnej formalnie, zasługuje na podziw i uznanie. Nie jest to droga na skróty, ale o to w tym wszystkim chodzi, aby się rozwijać i doskonalić, co wymaga pewnych poświeceń. Uczestnicy pewnie nie raz, nie dwa zniszczyli swe dzieło, dążąc do doskonałości kaligraficznej, ale ci, którzy przeszli tę drogę, to zwycięzcy.

Tegoroczny konkurs był inspirowany bajką A. Puszkina pt. „O rybaku i złotej rybce”. Konkursowicze zostali podzieleni na kilka kategorii wiekowych, a zadania pogrupowano zgodnie z zasadą stopniowania trudności. I tak najmłodsi uczniowie z klas 1-2 przepisywali fragment bajki Puszkina. Nieco starsi uczestnicy klas 3-5 mieli za zadanie napisać list z życzeniem skierowany do bajkowej złotej rybki. Młodzież w przedziale klasowym 6-8 podjęła się napisania opowiadania. W tym roku prac konkursowych wpłynęło niemal 100.

W reprezentacyjnej sali kominkowej, udekorowanej najpiękniejszymi pracami uczniów, przemawiał zaproszony pan Dariusz Struski, który zachęcał do pisania piórem i dziękował za liczne  uczestnictwo w konkursie, docenił także pracę organizatorek konkursu  oraz jury. Głos zabrał również pan dyrektor Zdzisław Biernacki, który zawsze chętnie finansuje nagrody dla młodych kaligrafów, widząc celowość rozwijania talentów dzieci i młodzieży. Złożył także wszystkim obecnym życzenia bożonarodzeniowe. Kilka słów o samym konkursie dodały organizatorki, zauważając zaangażowanie, pasję i wysokie umiejętności najmłodszych uczestników.

Następnie zostały wręczone nagrody, tradycyjnie piękne pióra wieczne oraz artykuły piśmiennicze.

Jury konkursu w składzie pań: Jolanta Łuczyńska, Jolanta Mazur, Ludmiła Barszcz i Małgorzata Olbert, oceniło i wyróżniło nagrodami następujących uczniów:

  • KATEGORIA KLAS 1-2:

I miejsce: Nicola Dobrasiak- kl. 2 PSP Łosiów

II miejsce: Lena Puzio – 1b, Martyna Simlat -2c PSP Lewin Brzeski

III miejsce: Zofia Nesterów – 2b PSP Lewin Brzeski, Maja Ochman–2a PSP Skorogoszcz

Wyróżnienie specjalne: Filip Ryszkaniec PSP Lewin Brzeski

Wyróżnienia: Tadeusz Kania – 1a, Hanna Witkowska, Zuzanna Wojdyła, Wiktor Łabudziński – 1c, Agata Zynder – Podstawka, Hanna Najda – 2a, Martyna Artymowicz, Emilia Kuszyk, Lena Szczepkowska, Dominik Rączkiewicz, Hanna Krynicka – 2c PSP Lewin Brzeski

Zuzanna Sygit, Julia Joniak - kl. 2 PSP Łosiów

Hanna Polanowska – kl. 3 PSP Skorogoszcz

  • KATEGORIA KLAS 3-5:

I miejsce: Zuzanna Kasztelan – 5a PSP Łosiów

II miejsce: Jan Lika – 3c  PSP Lewin Brzeski

III miejsce: Julia Jagiełło - kl. 3 PSP Łosiów

Wyróżnienia: Bartosz Pachniowski – 5b PSP Lewin Brzeski, Wiktoria Rydlakowska - kl. 4 PSP Łosiów

  • KATEGORIA KLAS 5-8:

I miejsce: Kinga Biłyk – kl. 8 PSP Łosiów

II miejsce: Laura Piekoszewska  - kl. 8 PSP Łosiów

III miejsce: Julia Błażejewska – kl. 8 PSP Łosiów

Laureatom serdecznie gratulujemy!

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować panu dyrektorowi Zdzisławowi Biernackiemu za ufundowanie nagród.  Dziękujemy również wszystkim opiekunom uczniów za motywowanie wychowanków i rodzicom, gratulując cierpliwości - wsparcie Waszych dzieci jest nieocenione. Podziękowania szczególne kierujemy do pań: Jolanty Mazur i Ludmiły Barszcz, na które zawsze możemy liczyć przy organizacji konkursu. Za wielką pomoc w przygotowaniu wystawy dziękujemy paniom: Ewie Tabian – Kania, Agnieszce Adamskiej oraz Małgorzacie Góźdź.

Miłośników kaligrafii zapraszamy do konkursu już za rok, a dzisiaj składamy wszystkim najpiękniejsze życzenia zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.

Organizatorki konkursu

Jolanta Łuczyńska i Małgorzata Olbert

polonistki w PSP w Lewinie Brzeskim