×
Wyszukaj w serwisie
×

Niecodzienna lekcja historii w PSP w Lewinie Brzeskim

W środę, 18 grudnia 2019 r., w pałacowych komnatach odbyło się miłe spotkanie; niecodzienna lekcja historii. Gościliśmy miłośników i znawców historii Lewina Brzeskiego, pana Jerzego Kochlera wraz z córką panią Anną Butrym. Tematem przewodnim spotkania był Lewin Brzeski przedstawiony na starych pocztówkach. Autorzy publikacji „Lewin Brzeski i okolice - Historia zapisana na starej pocztówce” od razu pozyskali uwagę i skupienie uczniów, opowiadając kilka ciekawostek dotyczących historii pocztówki. Pani Anna opowiedziała m.in. o tym, skąd wzięła się nazwa pocztówka, która w Polsce funkcjonuje od 1900 roku. Mało kto wiedział, że  została ona wybrana w drodze konkursu na polską nazwę ilustrowanych kart, podczas wystawy zorganizowanej w Warszawie przez Towarzystwo Dobroczynności. Konkurs wygrał Henryk Sienkiewicz, występujący wówczas pod pseudonimem Maria z R. W dalszej części prezentacji dowiedzieliśmy się również, że kiedyś korespondencję wolno było umieszczać wyłącznie na stronie z ilustracją, czyli na tzw. awersie, natomiast druga strona - rewers przeznaczona była jedynie na adres odbiorcy.                                                                           

Podczas tego wyjątkowego spotkania uczniowie mogli poznać bogate zbiory starych pocztówek.  Zostały one przedstawione w formie prezentacji – obsługą techniczną zajął się Krzyś Butrym, wnuk pana Jerzego Kochlera i syn pani Anny Butrym. Tak więc  mieliśmy okazję podziwiać bardzo zgrany rodzinny zespół.

Pan Jerzy Kochler i pani Anna Butrym z imponującą pasją opowiedzieli nam o wielu historycznych faktach związanych z historią Lewina. Zaprezentowane pocztówki, które przez wiele lat były przez wydawców urozmaicane, pochodzą z prywatnej kolekcji pana Kochlera. Właściciel przez lata zbierał je, pozyskując  z różnych źródeł. Niektóre zostały wylicytowane na aukcjach w Polsce i za granicą, część z nich udało się pozyskać na giełdach staroci.

Młodzież aktywnie wzięła udział w tym niecodziennym spotkaniu. Uczniowie klas VII i VIII starali się odgadnąć miejsca przedstawione na starych ilustracjach. Nielicznym udało się poprawnie nazwać przedstawione miejsca, ulice, obiekty. Szczególnie jednak spodobała nam się pocztówka z 1908 roku, o dosyć futurystycznym charakterze, przedstawiająca wyobrażenia o Lewinie w przyszłości. 

Finalnie został wyświetlony zapowiedziany już na wstępie jako niespodzianka - film z 1926 roku, który pan Kochler otrzymał od przyjaciela, historyka z Niemiec - pana Petera Christel. Rzeczywiście była to prawdziwa „wisienka na torcie”. Mieliśmy okazję zobaczyć dzieci, młodzież, dorosłych – sposób, w jaki spędzali czas wolny, bawili się, np. grając w tenisa ziemnego. I tu również pan Dyrektor Zdzisław Biernacki, jako nauczyciel historii, chętnie uzupełniał komentarzem przedstawiane sceny.

Wszystkie eksponowane materiały pochodziły z publikacji będącej dziełem zaproszonych gości. Piękne fotografie i  pocztówki skłoniły oglądających do refleksji.

Pan Dyrektor Zdzisław Biernacki serdecznie podziękował gościom za ofiarowane szkole publikacje, pocztówki oraz obraz – kopię drzeworytu przedstawiającą lewiński pałac. Okazał również wdzięczność za obecność i interesujące spotkanie, wyrażając chęć dalszej współpracy. Podkreślił również, jak ważne jest pielęgnowanie historii, a tym samym uznanie dla osób, które z determinacją godną szacunku poszukują dokumentów, artefaktów, porządkują zbiory, zapisują  je, by potem dzielić się z nami owocami tej niezwykłej pracy.

Zdjęcia wykonał Bartosz Papuga - uczeń klasy 6d

                                                                                     Ewa Tabian-Kania