×
Wyszukaj w serwisie
×

Dzień Babci i Dziadka w Łosiowie

21 i 22 stycznia to takie dwa piękne dni w roku, o których nie tyle warto, co trzeba pamiętać. Wtedy swoje święto obchodzą babcie i dziadkowie, którzy są równie ważni, jak rodzice. Wychowują nas od najmłodszych lat oraz przekazują niezbędną wiedzę, rozpieszczają i czytają bajki, przytulają i kochają bezgraniczną miłością. Oddajemy im więc należny hołd za to, że zawsze są i byli w pobliżu.      

Pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był dziennikarz Kazimierz Flieger (zm. 1985). W roku 1966 „Express Wieczorny” oficjalnie ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci.

W okresie późniejszym powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka. Święto to zostało przeniesione do Polski prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawało się coraz popularniejsze.

Od ponad pół wieku dzieci w naszym kraju wykonują z tej okazji ręcznie malowane laurki oraz upominki. Tradycją stało się również przygotowywanie okolicznościowych akademii i przedstawień w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Łosiowskie przedszkolaki zaprosiły w dniu 21 i 22 stycznia babcie i dziadków na uroczyste występy. Dzięki uprzejmości dyrekcji Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim oraz kierownika WDK Romana Ufy, mogliśmy wystąpić na scenie Domu Kultury w Łosiowie.

21 stycznia wystąpiły dzieci z grupy Zajączków i Niedźwiadków.

Grupa maluszków i starszaków wystąpiła w przedstawieniu pod tytułem ,,Babciu, Dziadku kochamy Was”. Dziadkowie ze wzruszeniem oglądali popis artystyczny swoich wnuków. Brawom nie było końca.

22 stycznia wystąpiła grupa Jeżyków. Przybyło ok. 70 babć, dziadków, prababć i pradziadków. Wszyscy odświętnie ubrani, uśmiechnięci wypatrywali swoich wnuków na scenie. Dzieci przygotowały przedstawienie pt. „W Aniołkowie” wg scenariusza Izabeli Wałaszewskiej. Po występach odbyło się wręczenie laurek, składanie życzeń, a następnie wszyscy mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku. O pyszne ciasta postarały się bardzo zdolne kulinarnie mamusie Jeżyków. Dla nas wychowawców wielką radością było widzieć pełne dumy, wdzięczności i radości twarze babć, dziadków oraz ich ukochanych wnuków.

PP nr 1 w Łosiowie