×
Wyszukaj w serwisie
×

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Lewin Brzeski!

W związku z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski koronawirusa zwracam się do wszystkich mieszkańców naszej gminy z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z innymi ludźmi.

Jak Państwo wiecie, koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową w trakcie przebywania w gronie wielu osób, rozmów, kaszlu czy kichania. Stąd też bardzo ważne jest ograniczanie kontaktów i unikanie większych skupisk ludzi oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. W zakresie tym konkretne działania podejmuje Rząd RP. Wydany został zakaz organizacji imprez masowych, ograniczono również działalność instytucji kultury na okres od dnia 12 do 25 marca, ograniczono pracę żłobków, przedszkoli i szkół, które będą całkowicie zamknięte dla uczniów i wychowanków w okresie od 16 do 25 marca. W tym czasie nasi wychowankowie i uczniowie powinni przebywać w swoich domach. Nieoceniona tu będzie organizacja czasu dla swoich dzieci w domach oraz czujność rodziców, aby nie dopuszczać dzieci do spotkań z innymi kolegami czy też wyjazdów na zakupy do dużych sklepów. Przykład włoski jasno pokazuje, jakie mogą być konsekwencje lekceważącego podchodzenia do zaleceń instytucji państwowych działających w obszarze ochrony zdrowia i zapobiegania zakażeniom. Jako gmina odwołaliśmy wszystkie imprezy planowane przez nasze jednostki organizacyjne.

Ważne jest także ograniczenie kontaktów między osobami dorosłymi. Miejscami, w których należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na obecność dużej liczby ludzi, są sklepy. Warto przy tej okazji pamiętać o naszych sąsiadach, ludziach starszych, najbardziej narażonych na skutki zakażenia koronawirusem. Przy okazji własnych zakupów można przecież ich zaopatrzyć w niezbędne produkty spożywcze czy leki w aptece. Sprawy, które mamy do załatwienia na poczcie, w banku, urzędzie czy w innej instytucji publicznej, jeśli jest to możliwe, załatwiajmy w późniejszym terminie.

Podkreślić tu pragnę, że w tym trudnym dla wszystkich czasie musimy na bieżąco śledzić komunikaty instytucji państwowych działających na rzecz zapobiegania zarażeniem koronawirusem. Media są tu oczywiście bardzo ważnym źródłem informacji o sytuacji epidemiologicznej, jednakże najbardziej precyzyjne informacje  znajdziecie Państwo korzystając z poniższych linków:

https://www.gov.pl/web/koronawirus;
https://gis.gov.pl/ ;

https://brzeg-powiat.pl/koronawirus/.

 

Proszę pamiętać, kiedy zaobserwujemy u siebie takie objawy jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem należy:

  • bezzwłocznie, TELEFONICZNIE powiadomić stację sanitarno – epidemiologiczną w Brzegu, telefon alarmowy całodobowy: 793 832 257,
  • zgłosić się BEZPOŚREDNIO do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – Oddział chorób zakaźnych Szpital Wojewódzki w Opolu, ul. Kośnego 53, tel. 77 44 33 043, 77 44 33 044; Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie, ul. Boh. Warszawy 34, tel. 77 408 79 56,
  • NIE MOŻNA ZGŁASZAĆ SIĘ do lekarza rodzinnego,
  • NIE MOŻNA ZGŁASZAĆ SIĘ na Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izbę Przyjęć.

 

Szanowni Państwo,

z całą odpowiedzialnością pragnę dzisiaj wszystkim Mieszkańcom Gminy Lewin Brzeski powiedzieć, iż jako gmina, powiat, województwo i kraj znaleźliśmy się w sytuacji, w której nasze zdrowie, zdrowie naszych najbliższych, jak mało kiedy, zależy dosłownie od każdego z nas. Pamiętajmy, że każdy z nas jest najważniejszym i najskuteczniejszym ogniwem w działaniach podejmowanych na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

   Burmistrz

  Artur Kotara