×
Wyszukaj w serwisie
×

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci wywieźli z więzienia w Tarnowie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz grupę 728 Polaków. Byli to pierwsi więźniowie polityczni. Przeważnie byli to ludzie młodzi – harcerze, studenci, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierze wojny obronnej 1939 r. uznani za wrogów III Rzeszy. Los więźniów był tragiczny. Wojnę miało przeżyć mniej niż 200 z nich. Pozostali umierali śmiercią głodową, w wyniku pobić i tortur zadawanych przez sadystycznych strażników oraz zbiorowych egzekucji przez powieszenie.  Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach "Niech żyje Polska"! Wielu próbowało ucieczki. Polscy więźniowie stracili wolność, lecz nie zabrano im honoru.

Dzień deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz uznawany jest za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego obozu zagłady, w którym osadzono 150 tys. Polaków, a ok. 75 tys. spośród nich tam zginęło.

W 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz prezentujemy film będący hołdem złożonym ofiarom obozu. Film powstał dzięki współpracy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu oraz TVP 3 Opole.

MP4Narodowy Dzie Pamici Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozw Koncentracyjnych i Obozw Zagady.mp4