×
Wyszukaj w serwisie
×

„Nauka to podróż, która trwa przez całe życie”

Szanowni Rodzice i Nauczyciele!

Drodzy Uczniowie!

Kończy się rok szkolny 2019/2020, szczególny rok dla uczniów i wychowanków, rodziców oraz dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkół i przedszkoli. Wszyscy zetknęliśmy się z sytuacją, której wcześniej nie można było nawet sobie wyobrazić. Zawieszona tradycyjna nauka w szkołach i przedszkolach, zupełnie nowe doświadczenia nauki zdalnej, nowe doświadczenia uczenia się w domu. Sytuacja dotychczas niespotykana i przez to trudna zarówno dla nauczycieli, ale przede wszystkim dla uczniów, wychowanków przedszkoli i ich rodziców. Nagle okazało się, że w relacjach szkolnych można komunikować się wyłącznie poprzez Internet korzystając z komputerów, laptopów czy po prostu komórek. Pewnie w pierwszych dniach taka forma nauki budziła zainteresowanie, bo któż bardziej lgnie do nowoczesnych technologii komunikacji jak nasze dzieci i młodzież. Ale z czasem wspólnie odkrywaliśmy, że czegoś nam brakuje, brakuje bezpośredniego osobistego kontaktu z kolegami, kontaktu z nauczycielem – Panią z przedszkola, Panią od języka polskiego, biologii czy Panem od wychowania fizycznego. Świat ograniczony do rozmawiania, spotykania się czy dyskusji wyłącznie poprzez Internet okazał się bardzo jałowy, pozbawiony ludzkich emocji, prawdziwej radości czy prawdziwego smutku. Widać to było po oczach młodych ludzi, których, po trzech miesiącach odosobnienia w domach, spotykałem w parku czy w  innych miejscach lubianych przez młodzież – uśmiechnięci, tryskała z nich radość ze wspólnej rozmowy z kolegami, i co ciekawe, wszechobecne komórki gdzieś pochowali, nie były im potrzebne, bo ważniejsze było spotkanie z przyjaciółmi. W rozmowach z uczniami można było usłyszeć, że szkoła jednak jest potrzebna, że nie jest taka zła jak czasami nam się wydaje. Myślę, że wielu rodziców również zmieniło swoją ocenę szkoły, ta cała sytuacja uświadomiła nam wszystkim, jak ważne funkcje, chociaż na co dzień może nie dostrzegane, pełni nasza szkoła i nasze przedszkole. Dzisiaj pragnę wam wszystkim, dzieciom i uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty podziękować za ten trudny rok szkolny. Osobiście obserwowałem olbrzymią determinację nauczycieli, olbrzymie zaangażowanie rodziców, aby ten czas nie był czasem zmarnowanym dla rozwoju dzieci i młodzieży szkolnej. Jestem przekonany, że wszyscy Państwo zdaliście ten egzamin na szóstkę. I za to dziękuję.

W marcu br. Rada Miejska w Lewinie Brzeskim, z mojej inicjatywy, podjęła uchwałę w sprawie zasad udzielania stypendium Burmistrza Lewina Brzeskiego. Stypendium jest formą jednorazowego w danym roku szkolnym świadczenia finansowego i wyróżnienia uczniów szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Lewin Brzeski, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, współzawodnictwie sportowym lub pracy społecznej na rzecz lokalnej społeczności gminy.

Z ogromną przyjemnością pragnę dziś Państwa poinformować, że na wnioski Dyrektorów szkół przyznałem stypendium dwunastu uczniom ze szkół podstawowych w Lewinie Brzeskim, Łosiowie i Skorogoszczy. Tegorocznymi, pierwszymi w historii naszej gminy stypendystami zostali:

 1. Krystyna Garus – uczennica PSP w Lewinie Brzeskim,
 2. Mikołaj Juszczak – uczeń PSP w Lewinie Brzeskim,
 3. Agnieszka Tabian – uczennica PSP w Lewinie Brzeskim,
 4. Wojciech Bruchal – uczeń PSP w Lewinie Brzeskim,
 5. Mateusz Rosiński – uczeń PSP w Lewinie Brzeskim,
 6. Igor Rączkiewicz – uczeń PSP w Lewinie Brzeskim,
 7. Patryk Kuliński – uczeń PSP w Łosiowie,
 8. Aleksandra Rutkowska – uczennica PSP w Łosiowie,
 9. Laura Piekoszewska – uczennica PSP w Łosiowie,
 10. Natalia Pyclik – uczennica PSP w Skorogoszczy,
 11. Wojciech Rożnowicz – uczeń PSP w Skorogoszczy,
 12. Damian Golombek – uczeń PSP w Skorogoszczy.

Listy gratulacyjne, które skierowałem do rodziców i wyróżnionych uczniów opatrzyłem cytatem „Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi.” Jestem przekonany, że następne lata edukacji wyróżnionych uczniów będą ciągłym szukaniem odpowiedzi na nurtujące każdego młodego człowieka pytania. 

Życzę wszystkim Państwu udanych urlopów a dzieciom i młodzieży udanych wakacji. Wierzę, że nowy 2020/2021 rok szkolny rozpoczniemy w tradycyjny sposób, na placach szkolnych, w aulach w obecności rodziców i uczniów.

 

Burmistrz Lewina Brzeskiego

Artur Kotara